1 hodnocení

Štěrbák Frisee 'Pancalieri’

Endive neboli Štěrbák je jednoletka, ze které se sklízí vybělená listová srdíčka a listy na salát.

V balení naleznete nejméně 100 semen.

Skladem (5 ks)
Kód: 1148
29 Kč
Kategorie: Semínka
Endivie (Štěrbák) Frisee 'Pancalieri’
Nemořeno

Popis: Štěrbák zahradní neboli endivie (Cichorium endivia) je příbuzný čekanky s listy jako salát. Tato forma čekanky má jemné, zkadeřené listy se žlutým středem. Po přemrznutí listy přejdou z typicky hořké do jemnější sladší chuti. K vaření se používá hlavně bílý vnitřek hlávky, jež je neosvětlený a není tedy hořký. Tato odrůda má široké, objemné hlavky s tmavě zelenými, kadeřavími vnějšími listy a krémově bílým srdcem. Plodí po celý rok. Raný kultivar. Tato odrůda se pěstuje jak ve sklenících, tak venku pro jarní a letní sklizeň. Rostlina je nenáročná na půdu, nejlépe roste ve středně těžké nebo lehké půdě bez plevele. Hlávky obsahují fruktózu, celulózu, různé vitamíny, draslík a další látky. Intybin je látka, která dodává této odrůdě čekanky hořkou chuť, ale také zlepšuje trávení a krevní oběh. Tato odrůda se pěstuje jako širokolistý salát a je velmi cennou zeleninou, protože snižuje množství cukru v krvi. Vhodné do zeleninových salátů.
Pěstování:
Výsev: Výsev březen až srpen
Se semeny lze začít brzy uvnitř nebo je lze zasít přímo tam, kde mají růst. Obvykle se vysévají v polovině května pro sklizeň v létě a znovu se vysévají v polovině července pro podzimní sklizeň. Zasévejte do vlhké půdy bohaté na kompost a umístěte ji na místo, kde bude mít slunce alespoň šest hodin denně. Endive je ráda, když se pěstuje na vyvýšených záhonech nebo v nádobách, protože endivie kadeřavá nesnáší přemokření.
Klíčení 15 dní při teplotách kolem 15°C. První hlávky by měly být připraveny k použití asi za 10 až 12 týdnů od výsevu.

Výsev v interiéru: březen až červenec
Semena lze vysévat do táců, rašelinových květináčů nebo sadbovačů od března do července. Zasejte jedno semeno na buňku asi 1 cm hluboko a přesaďte asi o 4 až 5 týdnů později, když jsou rostliny 10 až 15 cm vysoké, s rozestupem 25 x 25cm.
Před přesazením mladou čekanku vydatně zalijte. Udělejte pilotní dírku kusem dřeva, sazeničku vložte do dírky a jemně udusejte půdu kolem kořenů. Udržujte rostliny neustále vlhké. Je-li horko a sucho, zastiňte saláty jutovou utěrkou nebo podobně.
Přímý výsev: květen až srpen.
Před setím se ujistěte, že nebezpečí mrazu pominulo. Vysévejte v tenké vrstvě přímo na místo růstu, do velmi jemně připravené půdy. Vysévejte do řádků hlubokých asi 12 mm a 25 cm mezi řádky. Semena lehce zakryjte zeminou. Rané výsevy budou úspěšnější, pokud se vysévají pod netkanou textilii.

Sklizeň: červenec - prosinec
Vegetační doba: 70 dní od výsevu po sklizeň
Použití: Nakrájené listy se dají použít podobně jako kadeřavý salát. Výborně se hodí především do mixu s ostatní listovou zeleninou jako je Clatonia, Asijské salátové listy a polníček.
Počet semínek: V balení naleznete nejméně 100 semen.
Latinský název: Cichorium endivia

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu