1 hodnocení

Fiala Katz White

50 semen

Skladem (>5 ks)
Kód: 2124
59 Kč
Kategorie: Louky květ
Fiala Katz White
Novinka Nemořeno

ÚVOD

U pěstování fialy jsou nejdůležitější dvě věci.

První, i přesto, že se jedná o fialu letní, fiala roste v nižších teplotách (15 - 20 °C). Kvete tedy na jaře a na podzim. Pěstovat fialu během léta není moc možné.

Za druhé, u fialy se často objevuje termín plnokvětost, např. série Katz je z 50% plnokvětá. Ve výsledku to znamená, že jen 50% rostlin bude plnokvětých. Sazeničky lze vyselektovat, nicméně je to poměrně složitý proces a v minulosti se nám to na farmě moc nedařilo. Proto nám přijde nejlepší, počítat s tím, že část fial vykvete jednoduchých a ty nějak fikaně zakomponovat do kytic.

VÝSEV

Fialu vždy předpěstováváme. Vysejeme 1 semeno do buňky sadbovače. Sejeme na povrch substrátu a zakryjeme vrstvou vermikulitu.

Při teplotě 20 - 22 °C fiala vyklíčí za 3 - 5 dní. Pozor, naopak příliš vysoká teplota (přes 25 °C) snižuje u fialy klíčivost.

V sadbovači fiala stráví 4 - 5 týdnů, než doroste v sazeničku, kterou můžete sázet do záhonu.

Před přesazením doporučujeme sazeničky fial otužit. I se sadbovačem je přesuňte ven (za okno), aby byly vystaveny venkovním podmínkám. Během otužování sazeničky krásně zesílí a budou pak lépe snášet přesazení.

ZAŠTIPOVÁNÍ

Pozor, fialu nezaštipujeme! V nabídce máme (zatím) jen jednostonkové odrůdy (Katz, Iron) a zaštípnutí by způsobilo, že by již fiala nevykvetla. Fialy se tedy pěstují jako jednostonkové, tzn. 1 semínko = 1 rostlina = 1 stonek.

SPON

Tím, že se fialy pěstují jako jednostonkové, používá se i intenzivnější spon. Sazeničky se sázejí 12 cm od sebe. U nás máme záhony široké 90 cm a tak sázíme celkem 7 řádků na záhon a v řádku jsou sazeničky od sebe 12 cm.

PĚSTOVÁNÍ

U fial je nejdůležitější myslet na to, že potřebují nižší teploty (ideálně 15 - 20 °C). Pokud tedy fialy pěstujete ve fóliovníku, nezapomeňte pravidelně větrat a snažit se udržet teplotu pod 20 °C.

I přesto, že fiala nijak nereaguje na délku dne, vyšší teplota a delší dny mohou u fialy způsobit předčasné kvetení. Proto je mimochodem náročné fialu pěstovat v létě. Pokvete vám totiž a bude mít sotva 15 cm.

Po přesazení záhon důkladně zalijte. U fial držte pravidelnou zálivku, aby pořádně zakořenily a zároveň rostly do výšky. Nezapomeňte pravidelně přihnojovat. Jakmile začnou fialy kvést můžete na zálivce ubrat.

OPORA

Pokud jste profesionál a pěstujete fialu k řezu, doporučujeme oporu, resp. síť, kterou budou fialy prorůstat. Bez opory se totiž jinak může stát, že stonky budou zahnuté a jinak pokroucené. Pro krásně rovné stonky je síť nutností.

SKLIZEŇ

Pokud pěstujete fialu k řezu, sklízí se i s kořeny. Jednoduše vytáhněte celou rostlinku ze záhonu.

 

Zdroj fotky: https://www.loukykvet.cz/ 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu